- : The Gympels

História

Kapela vznikla v roku 1999 ako reakcia na nedostatok alternatívnej hudby a alternatívy k hudbe ako takej. Od začiatkov jej hudobného formovania a vývinu neboli kapele cudzie rôzne spôsoby vyjadrovania, ktoré vychádzali od hudobne a melodicky jednoduchých pokusov o oslovenie poslucháča, cez zložitejšie variácie, až po melodicky nesúrodné vyjadrenia. Jedným z najčastejších prostriedkov umeleckej tvorby používa kapela improvizáciu. Hudobná súhra a originalita jednotlivých členov sa zdá byť, k ich mladému veku až neskutočne dokonalá.

Počas svojho pôsobenia reagovala kapela na aktuálne spoločenské dianie a vyjarovala realitu, ktorú vnímala okolo seba. Dôkazom toho je skladba Im a in-line skater, ktorá svojím kompozičným poňatím skôr pripomína drumss-techno. Ďalšou skladbou odzrkadľujúcou stav spoločnosti je skladba Smútok za Jarom Filipom, ktorej melanocholický nádych prechádzajúci až do synkoptického poňatia hudby vyjadruje nepríjemný šok nad náhlym odchodom skvelého hudobníka. Pozitívne sa na produkcii prejavila i náklonnosť k ľudovým žánrom a motívom. Netradičný pohľad na ľudovú tvorbu na prelome dvoch tisíc ročí sa javí ako pozitívum a obohatenie ich tvorby. Z repertoára hudobných štýlov vyberám len zlomok, pričom mi nedá nespomenúť, že kapela zvládla ska, regge, techno, pop, rok, rep, acid-jazz...

Od svojho vzniku a prakticky od prvého koncertu sa v hudobnej zložke prejavili pokusy o experimentálne vyjadrovanie sa. Jasným signálom takto zvoleného trendu, čo sa v neskoršom období ukázalo ako správny krok, bolo použitie netradičných perkusií. Oživenie klasických hudobných nástrojov klavír, gitara, bicie industriálnymi prvkami ako napr. fľaša, plošný spoj, pumpa na bicykel, skrutkovač, nôž, lampa, budík, poháre... sú dôkazom, technickej a hudobnej vyspelosti. Do neprebádzaných vôd industrializácie hudobných nástrojov sa kapela vrhla odvážne, na plný plyn a bez akýchkoľvek škrupúľ či zaváhaní. Výsledom jej snaženia je obrovské spestrenie hudobného prejavu prejavujúce sa znovavnesením predmetov bežného používania do reality hudby.

Textová časť nie je o nič menej avantgardná od hudobnej. Rôznorodosť v oblasti rytmickej i metaforickej prinášajú skladbám nielen hlasovú zložku ale zázroveň nenechávajú poslucháča upadnúť do letargie nudy súčasnej populárnej hudby. Hĺbka bádania a experimentu neobišla lingvistiku. Okrem slovenských textov sa stretáme i s českými, anlgickými, nemeckými ba dokonca i maďarskými piesňami.

Koncertnú činnosť začala kapela nahrávkou prvého albumu Egy deczi rum. Po úspešnom vystúpení a usilovnom skúšaní nahrala ďalší v poradí druhý LIVE album Bez piva. V roku 2000 sa vydala na koncertnú šnúru pričom najväčší ohlas zaznamenali koncery v MsKs v Novom Meste nad Váhom a v KD v Podolí. Vystúpenie v Novom Meste nad Váhom prinieslo i nakrútenie prvého a zatiaľ jediného videoklipu k piesni Iracionálny Palo. Po náročnom období koncertovania sa kapela uchýlila na dlhší čas do štúdia, kde vzniklo najdozretejšie dielo The Day<. Tretí štúdiový album je teda zatiaľ zavŕšením pôsobenia THE GYMPLES na slovenskej hudobnej scéne.

Inšpirovaní velikámni histórie slovenskej pop-music napr. Dežom Ursínym, Mariánom Vargom, Jarom Filipom či časťou tvorby Richarda Mullera (albumy LSD, Koniec sveta, PPF) sa členovia kapely stali orginálnym nositeľom hudobnej ale i estetickej idey týchto velikánov.

Osoby a obsadenie

klavír: Tomáš Divéky
gitara: Juraj Malečka
gitara: Miroslav Bognár
gitara: Michal Sabo
hlas,slová: Peter Iring
vokál, perkusie: Martin Kudlej
perkusie, technika: Pavol Kušnír

Diksografia

The Gympels - Egy deczi rum:
(Napriek madarskému názvu je album "v podstate" po slovensky)
01    intro
02    ist das der Regenboten
03    egy deczi rum
04    csended gorek emberet
05    skapal ti pes
06    I am sorry, necessary strawberry
07    som Andrej Staňák
08    Im' a Inline skater
09    La leccion de Espanol
10   outro

The Gymples - Bez piva

01    intro
02    naberem vás všetkých na špic
03    iracionálny Palo (text)
04    jo, vole
05    titanic
06    bezpiva
07    ona je
08    total instrumental
09    smútok za Jarom Filipom
10    nákaza (a este volaco)

The Day

01    the day (text)
02    dichotómny palo (text)
03    štyri ročné obdobia (text)
04    luba
05    deň čarvaky (text)
06    630 milión ľudí (text)
07    ja nie som richard müller (text)
08    životopis
09    humanita (text)
10    v lete na saniach
11    semafór
12    kontroluj
13    iracionálny Palo - bonus

Za podrobné informácie vedúce k vytvoreniu textovej časti tejto stránky ďakujem Petrovi Iringovi

Naspät